IRRMA Hall of Fame

To be inducted into the IRRMA Hall of fame is to be enshrined into the rock 'n' roll history of Iowa forever. Inductees have been nominated and then decided upon by the board of directors.

  • 2016 Inductees

    Flying Marsupials, Lynn Allen, Mourning Glory Rock Band, Street Band, Drivetime, Dahcotah, Larry Rai & The Redtops, Blue Flames, Landslide, Johnny Rogers, Hal Thompson, Shannon Price, Janey Hooper, KRNT Theater, Steyer Opera House, Steve Mathews, The Trippers,...
  • 2015 Inductees

    Smokin' Clams, Windfall Jac, Inner Lite, Castels, FreeStyle, Interstate Cruisers, Scott Cochran, Craig Bravender, Dave Christopherson, Carey Crowson, Kevin Lind, Andy Avery, Tayor Mills, Jan & Dean, Hoyt Sherman Place, Catamount Studios, Hi-Way Gardens, Riviera...
  • 2014 Inductees

    Crystal Axe, Spectrum 70, Instant Blues Machine, Tom Gilman & Ronnie Meek, Oink Henderson and the Squealers, Silver Laughter, Captain Beefhart & the Shipwrecks, Chase, Michael Cutsforth, Mick Staebell, Cliff Berinobis, Steve Streit, Bob Saar, Rich Webster,...
  • 2013 Inductees

    The Doctors, Salt River, Dogs On Skis, Legs Diamond, Jonesin', The Memory Brothers, The Noteables, Pat Rouse, Max Carl Gronenthal, Bill Terry, Steve Grams, Hot Rod Chevy Kevy, BJ Thomas, Wanda Jackson, Mrs. Roy "Mom" Uffleman, David Hilker, Kirk Kaufman, Phil...
  • 2012 Inductees

    Tommy Roe, Kephart's Music Center, Endless Summer, Iowa State Fair Teen Town, Mylan Ray, The Chevelles, Night Flight, KFMC Radio - Woody Woodward, Mike Langley, Naomi Senn, Rick Geisler - Big G Enterprises, Nob Hill Ballroom, Shane von Holdt, Rich Casciato,...
  • 2011 Inductees

    Tommy Eglin, Jerry Davis, Sticks & Stones, TAHO Club, Arnolds Park Amusement Park - 2011 Spirit Award, Roadhouse, The Buzzards, Tom Blecker, Route 86 Music - 2011 Spirit Award, Bob Economaki - Support Person of the Year, KKOJ/KRAQ Radio, Ralph Lundquist -...
  • 2010 Inductees

    Larry Lee, Denny Hemingson, Library Ballroom, The Rising Suns-Coffeyville, Rubber Band, The Mojos, Sweet Nothin', Elvin Bishop, Sparkle Moore, Big Bopper/JP Richardson, DVC, Sunday Social, Bob Hale, Cathy Sandage, The TYDE, Mississippi Band, Upson Downs, Dennis...
  • 2009 Inductees

    Deputy Dawg Band, Con Brio, XL's, Morning After, The Impacts, The Charades, Surfinks, Crow, Melody Mill Ballroom, Darrell Winkie - disc jockey, KWWL Radio, Genuine John's, Billy Dale Fries (CW McCall), Lou & Red Berry and the Bel-Raves, Natural Color, Larry...
  • 2008 Inductees

    Nick Lane, Wayne Johnson, Enoch Smoky, The Daybreakers, Terra Firma, IBTC, Sky Dancer, Music Circuit Presentations, Marvin Ross, KMA Radio, The Establishment, Silver Strings, Billy Rat & the Finks, The Pettit Family/Petites, Woodcliff Ballroom, The Coachmen,...
  • 2007 Inductees

    Ritchie Valens, Smoke Ring, Al's Untouchables, George Patrick, West Music, The Fifth Generation, The Koats of Male, Quarry, Somethin' Blue, The Hawks, Bob Dorr & the Blue Band, Patrick Hazell & the Mother Blues Band, Yetti, The Princemen, The Great Imposters,...
  • 2006 Inductees

    ROZE, Rural, The Teen Beats, The Thunderbirds, The Union Jacks, Headstone, The Stompers, Willie Leacox, Steve Wilson, The Scavengers, Shore Acres Ballroom, KFMG FM, Red Moore, FRB (Freedom Rock Band), Castaways and Timothy D. Kehr, The Dodge Boys, Juniors...
  • 2005 Inductees

    The Spartans, Rhythm's Children, Larry Dowd & the RockATones, John Jr Robinson, Louis Carr, SOULution, Alice DeBuhr, The Senders, Bo Ramsey, The Red Dogs, Truth & Janey, The Jags, The Mustangs, The Last Chapter, DanceMor Ballroom, The Star Ballroom, KOMA Radio,...
  • 2004 Inductees

    The Pelican Peace Band, The Prophets/Linn County, The Fortes, The Fabulous Uniques, Bill Riley, Milk and Honey, KOEL Radio, Carrie McDowell, The Modernistic Ballroom, The Dentairs, Daryl Shinkunas, Bobby Vee, Terry Lawless, Fred Fenchel, Stone Soul Picnic,...
  • 2003 Inductees

    The Last Shades Of Dawn, The Rock'N Flames, The Shades, The Flames, The Cobblestone Ballroom, The Rockers, Bonesteel, The Dark Knights, Keith Knudsen, The Inwood Ballroom, Doug Mackinnon, DJ, The Everly Brothers, The Green Giants, Brenda Lee, Twist & Shout...
  • 2002 Inductees

    The Fabulous Morticians, The Spectacle, The Seven Sons, The Bands of Gold, West Minist'r, Continental Co-ets, New Colony Six, Skyline Ballroom, Des Moines Music House, KLWW/KMRY 1450 AM, Starline Ballroom, Eddie Skeets, Lee Harris, Mike "Pinky" Semrad - Danny...
  • 2001 Inductees

    The Cavaliers, The Magnificent Board Of Directors, Coupe De Ville, Myron Lee & The Caddies, The Suades, The Mad Hatter, Tim Horseman & The Fabulous Traidmarx, The Rumbles, Nikki Of Nikki And The No Names, Sandy Shore, Flood Music, KWMT Radio, The Quarrymen,...
  • 2000 Inductees

    The Trashmen, The Beachniks, The Thunderbolts, Roger Hughes, Terry Klein, The Legends, Dominic & the Dominoes, Eddy Randall & the Downbeats, Carolyn Matousek, Dick Vance, Bob Dorr, C&M Enterprises, KMNS Radio, Danceland Ballroom, Laramar Ballroom, Professional...
  • 1999 Inductees

    The Pages, Lincoln Reed and The House Rockers, Tommy Tucker & the Esquires/Federal Reserve, The Pete Klint Quintet, Dale Thomas & The Bandera Boys, The Patch of Blue & Tommy Bolin, The Col Ballroom, The Electric Park Ballroom, Greg Scott and The Embers, O.W....
  • 1998 Inductees

    The Echos V, The Fabulous Flippers, The Notorius Noblemen, Al, Larry & the Untouchables, Jim Michaels, DJ, Jerry Martin & the Sounds, Dale Wood, DJ, KOEL, The Val Air Ballroom, The Surf Ballroom, John Brown Mid Continent Productions, Tom Tourville-Danny Matousek...
  • 1997 Inductees

    Dee Jay & the Runaways, Dale & the Devonaires, The Escorts/Do's&Don'ts, The Fendermen, The Velaires, Peter McClain , Dic Youngs & KIOA Radio, The Roof Garden Ballroom, Matters Ballroom